Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zakończyć współpracę z kontrahentem?

17 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Anna Bartosiewicz

Przepisy prawa cywilnego przewidują różne możliwości zakończenia stosunku umownego, ale dają też stronom dużą swobodę w tym zakresie. Dlatego już przy zawiązywaniu umowy warto je ustalić.

Jedną z podstawowych zasad dotyczącą wykonywania stosunków zobowiązaniowych pomiędzy stronami kontraktów jest reguła pacta sunt servanda oznaczająca, że umów należy dotrzymywać. Zasada ta, choć nie została wyrażona wprost w przepisach kodeksu cywilnego, ma kluczowe znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa obrotu. Za jej normatywny odpowiednik można uznać art. 354 kodeksu cywilnego („KC”), na podstawie którego dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom, a w taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel.

Zasada swobody umów

W ramach swobody umów (art. 3531 KC) – strony mogą dowolnie według swojego uznania ułożyć treść łączącego je stosunku prawnego, wspólnie zmieniać go czy zgodnie rozwiązywać – z zastrzeżeniem, że nie sprzeciwiają się one właściwości (naturze) stosunku, ustawie bądź zasadom współżycia społecznego. Co prawda, przepisy prawa cywilnego przewidują różne możliwości zakończenia stosunku umownego pomiędzy stronami. Należy jednak pamiętać, że regulacje kodeksowe nie są w tym zakresie wyczerpujące (w stosunku do niektórych umów nawet brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12726

Wydanie: 12726

Spis treści

Reklama

Zamów abonament